Türkçe

Sunnah Reloaded

Unutulan sünnetler:

Allah-u Teâlâ’ya hamd olsun! O’na şükreder, O’ndan yardım diler, O’nun bağışlamasını isteriz. Nefislerimizin şerrinden, kötü amellerimizden O’na sığınırız. Allah-u Teâlâ kime hidayet ederse onu saptıracak, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur. Şehadet ederim ki; Allah-u Teâlâ‘dan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir, O’nun ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki; Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem O’nun kulu ve rasulüdür.

“Ey iman edenler! Allah’tan korkulması gerektiği gibi korkun ve sizler ancak müslümanlar olarak ölün!” (Ali İmran: 102)

En doğru söz; Allah-u Teâlâ’nın kitabı ve en hayırlı yolu gösteren Rasulünün sünnetidir. En şerli şey; bidat olan şeydir. Her bidat dalalettir. Her dalalet ateştedir.

Sünnet ne demektir?

Sözlükte, üzerinde devamlı olarak yürünen yol, hayat tarzı, gelenek, âdet, çığır, hal, tavır, karakter, uygulama, kanun, kural gibi anlamlara gelir. Sünnet kelimesi ara sıra ve gelişigüzel yapılan  şeyleri değil,  âdet niteliğinde,  devamlı ve sürekli, aynı zamanda bilinçli davranışları ifade eder. Dolayısıyla ara sıra yapılan ve bilinçsiz davranışlar sünnet anlamının dışında kalır.

Sünnetin terminolojik manası hadis ehline göre; peygamber efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem) izafe ediler her söz,fiil,sıfat ve ikrar ettiği şeylerdir.Fıkıh ehline göre sünnet: farz ve vacip olmayan ancak müstehap ve mendup olan demektir: peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) yaptığı yahut yapılmasına rağbet gösterdiği ancak farz olmayan bilakis müstehap ve mendup olan amellerdir.

Müstehap:yapılması sevap olan terkedilmesi günah olmayan amellerdir. Allahu tealanın hoşnut olduğu amellerdir.mendup ve mustehap yakın manada kullanılan kavramlardır.

Sünnetin önemi:

عن النبي – صلى الله عليه وسلم – قوله ( تركت فيكم ما إن تمسكتم به فلن تضلوا بعدي كتاب الله وسنتي)

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor:”Size iki şey bırakıyorum ki, onlara tutunduğunuz müddetçe asla dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve Peygamberi’nin sünneti.”

وقوله : ( عليكم بسنتي وسنة الخلفاء الراشدين المهديين من بعدي تمسكوا بها عضوا عليها بالنواجذ وإياكم ومحدثات الأمور).

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor :“Size sünnetimi ve doğruya götüren Râşid Halifelerin yolunu, sünnetini tavsiye ederim. Siz ona sımsıkı sarılın! Dişlerinizle sımsıkı tutunun sünnetime ve râşid halifelerin sünnetine! Sakının; sonradan çıkma işlerden sakının! “

Sünnet cennete götüren yegane yoldur.

İmam malik ne kadar doğru söylemiştir:” sünnet Nuh’un gemisi gibidir ona binen kurtlur binmeyenler ise boğulur.”

Mısırlı Zu ennun derki:”Allah’ın muhabbetinin bir alameti de kişinin, peygamberin sünnetini, amellerini ,fiillerini ve ahlakını takip etmesi ve uymasıdır.” Allahu teala buyururyor:

﴿قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ﴾

“ (habibim ya muhammed) De ki, siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır.”

Hasan el basri derki:” kişinin, Allah rasulünün sünnetine ittiba etmesi Allau tealanın ona olan sevgisinin bir alametidir.” Görüldüğü üzere kişinin, Allahu teala indindeki mertebesi  sünnete uymasıyla doğru orantılıdır. Ne kadar çok bu güzel sünnete ittiba ederse Allah katındaki menzili o kadar yükselir.sünnete uymanın bir çok faydası vardır,bunlardan birkaçı:

1-Allahu tealanın muhabbetini kazanmak.

2-farz amellerdeki aksaklıkları  sünnetler ile tamamlamak.

3-bidate düşmekten korunmak.

4-Allahın şiarlarını tazim etmek.

Günümüzde, müslümanların çoğalan sıkıntılarının ve yaşanan fitnelerin en temel sebeplerinden biride; peygamber(sallallahu aleyhi ve sellem) in bıraktığı hidayet yolunu terketmekten yahut bu yolu ittiba etmekten geri kalındığı için meydana gelmektedir.kafir topumlarını; yeme,içme,giyinme,oturma-kalkmalara kadar ileri varan taklitçiliğin sonunda; bu gün bir çok sünnetin unutulduğunu görmekteyiz.peki kim allahın şeriatına yönelip bu semavi menheci yeryüzünde uygulayacak? ; peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor;kim benim sünnetlerimden bir sünneti ihya eder ve insanlarda bununla amel ederlerse, o kişiye; amel eden her şahsın ecri diğerlerinin ecrinden  bir eksiklik olmadan yazılır(ibn mace)

Şimdi size peygamber efendimizden varid olan sekiz unutulmuş sünnet zikredeceğim:

1-yere düşen lokmayı silip yemek:     Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), parmakların ve kapların yalanmasını emretti ve dedi ki: “Siz, bereketin, yemeğinizin hangi (parça)sında olduğunu bilemezsiniz. Öyleyse, birinizin lokması düşecek olursa, onu alıp, bulaşan ezayı temizlesin, sakın şeytana terketmesin. Parmaklarını yalamadıkça elini mendille de silmesin. Zira o, taamınızın hangisinde bereket bulunduğunu bilemez.” [Müslim, Eşribe 136, (2034); Tirmizî, Et’ime 11, (1803).]

2-meclislerde (oturulan yerlerde) çokça istiğfar etmek:

İbn Ömer’den; şöyle demiştir: “Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in bir oturumda kalkmadan önce yüz kere;

‘Rabbim! Beni bağışla ve tevbemi kabul et. Şüphesiz sen, tevbeleri kabul eden ve çokça bağışlayansın “ dediği sayılırdı.

3-sevindirici bir olay karşısında yahut belalardan kurtulduğu sırada şükür secdesi etmek:

Ebu Bekre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) sürûlu bir hadiseyle veya sürûr veren bir hadiseyle karşılaşınca Allah’a şükretmek üzere secde ederdi.” (Ebu Davud, Cihad 174, (2774); Tirmizi, Siyer 25, (1578); İbnu Mace, İkamet 192, (1394).)

İbn kayyim zad-ul maad isimli eserinde:” sevinç verici bir olay veya belalardan necat bulunca şükür secdesi etmek peygamberin ve ashabının sunnetlerindendir.” Der.

4- günahtan tövbe edip iki rekat namaz kılmak:

Ebu bekir (radıyallahu anh) anlatıyor: nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) den:” kul bir günah işler, sonra abdest alıp temizlenir ve sonra namaz kılar (iki rekat) sonra istiğfar ederse allah o kulu bağışlar.”   Ebu Dâvud, (2/86), Tirmizi (2/257); el-Elbâni, tashih etmiştir

5-  vasiyet yazmak:

İbn Ömer’den; şöyle demiştir: “Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle demiştir:

“Vasiyet etmesi gerektiği halde, vasiyetsiz iki gece geçirmeye bir Müslümanın hakkı yoktur” [Buhari]

6-musafaha esnasında karşı taraf eli bırakmadan eli çekmemek:

Enes radıyallahu anhu der ki: rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir adamla musafaha ettiği zaman elini bırakmazdı taki musafaha edilen kişi elini çekene kadar.(elbani sahihlemiştir)

7- yağmur altında ıslanmak:

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- yağmuru sever, onu ashâbına müjdeler ve Allah Teâlâ’nın nimetinin bereketleri değsin diye mübârek vücûdundan bazı yerleri açardı. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Bizler, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ile birlikte iken, üzerimize yağmur yağdı. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- yağmur suyu değsin diye elbisesini açtı. Bedenine yağmur isabet etti.Bunun üzerine biz ona:

– Niçin böyle yaptın? diye sorduk.

Buyurdu ki:

-Bu yağmur, Rabbimden yeni geliyor (Rabbimin henüz yeni yarattığı bir rahmetidir).” ( Müslim; hadis no: 898)

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Bu hadis, yağmur yağdığında yağmur damlaları değsin diye bedeninden avret yerinin dışındaki bir yeri açmasının müstehap olduğunu söyleyen arkadaşlarımızın (Şâfiî âlimlerimizin) görüşüne bir delildir.” (Nevevî’nin Müslim Şerhi; c: 6, s: 196)

8- şaşırtıcı olaylar karşısında tesbih ve tekbir getirmek:

Ebu Hureyre (radiyallahu anh)’nin anlattigina gore: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) Medine sokaklarindan birinde kendisine rastlamistir. Ebu Hureyre bu sirada cunup oldugu icin, Aleyhissalatu vesselam’in yanından gidip yikanir gelir. Gelince Aleyhissalatu vesselam:
“Ey Ebu Hureyre neredeydin?” diye sorar.
“Ben cunubtum, pis pis sizinle oturmak istemedim” cevabinda bulunur. Aleyhissalatu vesselam:

“Subhanallah! (bilmez misin ki) musluman pis olmaz!” diye ferman eder.
Buhari, Gusl 23, 24; Muslim, Hayz 115, (371)

 

 

One thought on “Türkçe

  1. Pingback: 10 LANGUAGES ONE MESSAGE! | The Hidden Prestige

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s